Black Bat Squadron plus friends and associates

Col in Chief Viscount Barrington Barrington Smythe

Viscount Barrington Barrington Smythe
Brigadier Mathias Broom DOF, ECALP,  RODH, OOY, BBBC
 
Brigadier Mathias Broom

(Colonel James Lestrange OOY)

Lt Col Lady Beatrice Brackarnovic AEA,BBBC, MBGO, IOSI
lady Beatrice Brackarnovic

Lt Col Jack Union
Lt Col Jack Union


Major Faquarson-Penge, BBS chronoconsultant and paradox inspector  ECALP
Major George Brithwite RODH
Major Des Forges (Seconded from The Calgary Command of the Legion of Frontiersmen)
Commander Quentin Feverbrooke OOY
Captain Jettiner Nenindra (Capt of Black Bat Squadron Nautilus Nawarka)
Captain Hepplethwaite-Brown
Captain Sebastian Crumple
Captain Heironimous Offgrand (Pilot and esoteric Studies) BBBC
Captain Brendan McCoy (test pilot and close weaponry)
Captain Crispin Havlock DOF
Flt Lt Bracken (Mascot and Ginger expert) MBGO
Bracken
Lt Dr Herzlenger BBS Physician and  Psychologist
Flt Lt Gerrard Mordwick
Lt Dr Rakel Hayward (biological weaponry and Monster Handling)
Flt Lt Tristram Haddingham (Ace) DOF
Pilot Officer Rupert Xavier
Pilot Officer Bertie Bilsworth
Pilot Officer Gerald Foxcroft
  
NCO's
Warrant Officer grade 1 (Airfield Controller) Ben Blincoe
Warrant Officer grade 3 (drone controller) Maximillian Simkins
Signals Officer Montregrew
Flt Sgt Ignatius Pew (BBS Librarian)RODH
Flt Sgt Jen Garside (sharp weapons and tailoring)
First Class Air Mechanic Amanda Scrivener (Parapsychological milliner)
Wing Adjutant Alexandra Wynn
Wing Adjutant Clara Scott
Wing Engineer(spanners) Tigerstedt
Flt Cpl Frewlish
Cpl Achilles Quirm (BBS administrator and piskie handler)
Bombardier Havering-Rex
Bombardier Elijah Norris-Baker
Second class Mechanic Vivian (wrench) Wrigglesworth
Fire Officer 1st class Wace Darling
Fire Officer 2nd Class Damien De Change
Camera Officer Jonathan Lachance
Steam and combustion engineer Ricardo Jacksonius

Associates
First Tea Lord Dr Geof (Hon. Wing Commander BBS)

1st Tea lord Dr Geof click on image to link to his website

Colonel Arne Koets of the Royal Netherlands Air Force
Colonel Arne Koets

Miss Emilly Ladybird
Miss Emily Ladybird

Mr Woppit
Mr Woppit

Professor John Wulfman (Chemist and explosives expert, potion maker)
Count Ilya Rostov, (Chronologist, traveller through time)
Landgraf and Lady Wenzel (Warriors and members of the Tutonic order of Steam)
Mr Sexton Wilde (scientist and imagineer, keeper of eldrich secrets)
 
Sexton Wylde
Herr Doktor (maker of objects of Arcane and Steam wonder)
Mr Entwhistle and Monsieur Confit
mr Entwhistle and Monsieur Confit

Crew of the Disconbobulous (Lady Georgina Marsh. Captain of the Discombobulous, Lady Malika Andress, Sir Ninian Marsh, 1st mate et al)
Freiherr Thomas von der Hardt, Hauptmann der kaiserlichen Luftwaffe, EK 2. Kl.
Samuel Franklin Cody, Genius of Flight
Samuel Cody
Colonel James LeStrange (temporal cavalry)
Dr Hans Christian Oersted (Galvanic and magnetic fields)
William Henry Goodyear (archaeologist)
 
Honoured Deceased
Flt lt Alexander Mayhew-Ffinch
Sgt Hugh Travellian
Flight officer Percival Drambrex
Flight Officer Freddy Jinksworth
Pilot Officer Jemima Grove (airship pilot) AEA
Warrant oficer Grade 3 Hugh Parkington
Mechanic 1st grade Nathan Handshaw
Fire Officer Drew (Bucket) Drawshaw
Gunner Graham Maxverner
Pvt Jimmy Newling

Dishonourable deceased
Capt Graville Park KBE (mad)

 

Comments